5. Sınıf Uzunluk Ölçme Birimleri Test 1

5. Sınıf Uzunluk Ölçme Birimleri Test 1

5. Sınıfta temel konulardan biri uzunluk ölçme birimleridir. Öğrencilerimiz bu konuyu 4. Sınıf düzeyinde işlediler. Bu sene içerisinde ise tekrar konuyu işleyerek temeli oluşturuyorlar. Bu yüzden öğrencilerimizin bu sene içerisinde uzunluk ölçme birimlerini iyi bir şekilde öğrenmelidir. Çünkü ilerleyen dönemlerde alan ölçme birimleri ve hacim ölçme birimlerini de öğrenecekler. Bu senede temel doğru bir şekilde alınırsa ilerleyen dönemlerde daha rahat ilerlenecektir.

Genelde öğrencilerimize uzunluk ölçme birimlerini tekerleme ile öğretmekteyiz. Bu tekerleme Kamile Hanım Damda Murat Dayım Camda Meraba Meraba’dır. Bunun gibi birçok tekerleme çocuklarımıza öğretilmektedir. Yukarıda ise en çok kullanılan tekerlemeyi yazdım. Uzunluk ölçme birimlerinde her basamak aşağı inildiğinde 10 ile çarpılır. Yukarı çıkılırken 10 ile bölünür. Bu şekilde uzunluk ölçü birimleri dönüşümleri sağlanır.

Öğrencilerimizin bu konuda temelinin iyi olabilmesi için bolca pekiştirme yapmalıdır. İlk olarak kazanım kavrama testleri çözülmelidir. Ardından kademeli olarak beceri temelli sorular çözülmelidir. Bugün ise İrrasyonel yayınlarına ait harika bir yaprak test paylaştık. Testi aşağıdan kolayca indirerek çözebilirsiniz.

Cevap Anahtarı
SoruCevap
1D
2D
3C
4A
5B
6D
7A
8B
9C
10A
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.