6. Sınıf Asal Çarpanlar Test 3

6. Sınıf Asal Çarpanlar Test 3

Asal sayı kavramı öğrenildikten sonraki en önemli aşama doğal sayıları asal çarpanlarına ayırmaktadır. Öğrencilerimiz asal çarpanlarına iki yöntem kullanarak ayırmaktadır. Birincisi bölen listesi(asal çarpan algoritması) olarak adlandırılmaktadır. Bir doğal sayının yanına dikey olarak bir çizgi çekilir. Ardından bu sayıyı bölebilen en küçük asal sayıdan başlayarak sayı 1 olana kadar bölünmektedir. Bizim okullarda en çok kullandığımız asal çarpanlarına ayırma yöntemidir. İkinci yöntem ise çarpan ağacı yöntemidir. Çarpan Ağacı normal bir soy ağacı gibi sayı asal sayılara bölünerek aşağı doğru inilmektedir. Çarpan ağacını çok kullanmamaktayız. Sadece soru kalıplarında çıkması durumunda kullanılmaktadır.

Bu kazanımlar iyi bir şekilde kavranıldıktan sonra ilk aşama bol bol soru çözülmelidir. Çözülecek sorular ise kazanım ağırlıklı olmalıdır. Kazanım soruları çözüldükten sonra yapılamayan sorular öğretmelerimize sorulmalıdır. Anlaşılmayan kısımlar en kısa sürede tamamlanmalıdır. Ardından ikinci aşamada ise beceri temelli testler çözülmelidir. Kademeli olarak öğrencilerimiz yeni nesil soru kalıplarına geçiş süresini başlatmalıdır. Öğrencilerimiz için bu aşama doğru bir şekilde uygulandığında başarı gelecektir.

Öğrencilerimiz için İrrasyonel Yayınlarına ait 8 adet kazanım 2 adet yeni nesil soru içeren testimizi ekledik. Tüm öğrencilerimizin bu testi çözmesi çok faydalı olacaktır. Hem kazanım hem de yeni nesil soru çözmeleri açısında oldukça faydalı olacaktır.

6. Sınıf Asal Çarpanlar Test 3‘ü aşağıdan kolayca ulaşabilirsiniz.

Cevap Anahtarı
SoruCevap
1D
2B
3A
4B
5D
6A
7D
8C
9D
10C
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.