8. Sınıf Birinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Eşitsizliklerin Çözümü Test 2

8. Sınıf Birinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Eşitsizliklerin Çözümü Test 2

Eşitsizlikler konusuna ait yaprak testleri sitemize eklemeye devam ediyoruz. Bugün birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizliklerin çözümü testini sitemize ekledik. Eşitsizlikler konusu doğrusal denklem konusu ile çok bağlantılıdır. Denklem çözmeyi bilmeyen öğrencilerimiz bu konuda oldukça zorlanmaktadır. Öğrencilerimizin birinci dereceden bir bilinmeyenli denklemleri çok iyi bir şekilde çözmesi gerekmektedir. Çünkü denklem çözerken kullandığımız her yöntemi eşitsizlikleri çözerken de kullanmaktayız. Eşitsizliklerde sadece arada küçüktür, büyüktür, küçük – eşittir veya büyük – eşittir gibi semboller bulunmaktadır. Eşitsizlikler çözülürken denklem çözülür gibi bilinenler bir tarafa bilinmeyenler bir tarafa gönderilebilir. İçler ve dışlar çarpımı kullanılır. Kısacası denklem çözerken kullandığımız her yöntem eşitsizlik çözerken de kullanılır.

Eşitsizlik çözümünde en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise eksi bir değer ile çarpma ve bölme durumudur. Eşitsizlik eksi bir değer ile çarpılır veya bölünürse eşitsizlik yön değiştirmektedir. Bu önemli kural sıkça sorulmaktadır. O yüzden öğrencilerimizin bu kurala oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sitemize eklediğimiz yaprak test İrrasyonel Yayınları tarafından hazırlanmıştır. Testin içerisinde 10 adet soru bulunmaktadır. Soruların 8 tanesi kazanım 2 tanesi yeni nesil soru kalıbı olarak hazırlanmıştır. Öğrencilerimiz her soru kalıbında değerlendirilmektedir. O yüzden bu testi sınava hazırlanan tüm öğrencilerimizin çözmesini tavsiye ederim. Testi aşağıdan kolayca indirerek çözebilirsiniz.

Cevap Anahtarı
SoruCevap
1C
2B
3B
4C
5A
6C
7B
8A
9C
10D
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.