Işın Çağı Çocukları Kitap Özeti (Gülten Dayıoğlu)

28.08.2022
3.148
Işın Çağı Çocukları Kitap Özeti (Gülten Dayıoğlu)

Değerli öğrencilerim sitemize bu zamana kadar matematik ile ilgili içerikler paylaştık. Bugün itibariyle farklı içeriklerde sitemize ekleyeceğiz. Bugün ilk olarak kitap özetleri kategorimize ait içeriği ekliyoruz. Öğrencilerimizin okul içerisinde kullandığı kitaplara ait özetleri belli aralıklarla sitemize ekleyeme devam edeceğiz. Işın Çağı Çocukları kitabının uzun özetini sitemize düzenleyerek ekledik. Kitaba ait detaylı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Kitaba ait detaylı sorular özetin en alt kısmında yer almaktadır.

Kitabın Adı : Işın Çağı Çocukları

Kitabın Yazarı : Gülten Dayıoğlu

Sayfa Sayısı : 192

Yayın Tarihi : 17.10.2019

Kitap Özetini Sesli Dinle

Kitap Özeti

Birbirinden farklı 2 ülke varmış. Bu ülkeler kuralları ve özellikleri bakımından oldukça farklıymış. Bu ülkelerden birinde yeni doğan erkek bebeklerin bazıları çalınıyormuş. Bu durumun farkında olan anne ve babalar yeni doğan çocuklarını korumak için birçok önlem alıyorlarmış. Fakat çocukların çalınmasına engel olamıyorlarmış. Çocuklar bir anda göz kapayıp açana kadar çalınıyormuş. Peki çocukları kim çalıyordu ? Bu sorunun cevabı ise oldukça ilginç, çünkü çocukları o ülkenin başkanı çalmaktaydı. Ülkenin başkanı ülkeler arasında kıtlık olmasından kaynaklı ileride savaş çıkacağını düşünmekteydi. Bundan dolayı yeni doğan çocukları zeka testinden geçirerek zeki olan bebekleri çalmaktaydı. Başkan, çaldığı çocukları ülkenin özel bir bölgesine götürerek orada bulunan büyük bir çiftlikte yetiştirmekteydi. Günler, haftalar ve yıllar geçti. Artık bu zeki bebekler büyüdü. Başkan büyüyen bu zeki çocuklardan 500 kişiyi uzaya gönderme kararı aldı. 500 bilgin uzaya giderek orada kendi gezegenlerini kurarak “Dolgu” adı verilen besinlerden üreteceklerdi. Dolgu adı verilen bu besinler bir kişiyi üç gün boyunca tok tutabiliyormuş.

Bu bilginler uzaya gidecekleri sırada büyük bir salonda toplanmışlar. Oraya halkta katılmış. Katılan halkın içerisinde bilginlerin anne ve babaları da varmış. Bilginler halkı görünce tiksinmişler ve kim olduklarını çıkaramamışlar. Daha sonra başkan açıklama yaparak bu kişilerin anne ve babaları olduğunu açıklamış. Salonda bulunan annelerden biri her önüne geleni öpüyormuş. Aslında kadın çocuğunu aramaktaydı. Çocuğunun parmakları arasında bir ben varmış. Anne herkesi öperek aslında elini inceleyip o beni arıyormuş. Fakat kadın kimseyi bulamamış. Bu sırada kadın tokasını düşürmüş. Bilginler uzay aracına binerken bilginlerden biri bu tokanın düştüğünü görmüş. Hemen tokayı alarak kadının yanına gitmiş. Tokayı teslim ederken kadın aradığını bulmuş. Bu bilginin parmakları arasında bir ben bulunmaktaydı. Anne heyecan ile çocuğuna sarılmış ve durumu anlatmış. Anne çocuğuna adını sormuş. Çocuk adının 8 numaralı fizik bilgini olduğunu söylemiş. İsimlerinin numarayla belirlendiğini belirtmiş. Ardından tüm bilginler uzay aracına binerek uzaya gitmişler. Başkanın tam planladığı gibi bilginler gezenlerini kurarak dolgu adı verilen besinleri üretmişler. Dolgular ülkeye gönderilmiş. Başkan ilk olarak kendi ülkesindeki halkına bu besinleri dağıtmış. Diğer ülkelere emrinden çıkmamaları şartı ile dolgu dağıtacağını söylemiş. Bunun üzerinde diğer ülkeler başkana savaş açmışlar. Başkan uzayda birçok çalışma yapan 8 numaralı bilginden silah istemiş. 8 numaralı bilginin gönderdiği silah ise herkesi iyi yapıyormuş. Herkes birbirine kardeş gözüyle bakıyor ve eşyalarını paylaşıyorlarmış. Dünyada bu olaylar yaşanırken uzayda birçok bilgin ölmekteydi. Uzayda yer alan bilginlerin sayısı 20’ye kadar düştü. Sayılarının gitgide azaldığını gören 8 numaralı bilgin gelişmiş bir buzdolabı üretti. Geride kalan diğer bilginlere bu buzdolabının içine girelim dünyadakiler bizi bulana kadar burada kalalım demiş. Diğer bilginlerde kabul etmişler. Geride kalan tüm bilginler buzdolabının içerisine yerleşmişler. Teknoloji o kadar çok gelişmiş ki artık birçok durum kolay hale gelmiş. 8 numaralı bilginin tahmin ettiği gibi dünyadan gezegene gidenler bu dolapları bularak dünyaya götürmüşler. Dünyaya gelince onları buzdolabının içerisinde çıkarmışlar. Buzdolabından çıkan bilginler oldukça yorgun ve bitkinmiş. 20 bilgine yeni ürettikleri uzay taşıtını göstermişler. Bu bilginleri tam uzay taşıtlarına bindirirken bir anda yere düşmüşler. Bilginler yere düşerken 8 numaralı bilgini başkan tutmuş. 8 numaralı bilgin gömleğindeki tokayı çıkararak tokayı öperek ölmüş. 20 bilginin bir anda nasıl öldüğünü o an kimse anlamamış. 20 bilginin ölüm sebebi ise uzayda çok uzun süre yaşadıkları için oranın havasına alışmışlar. Dünyaya geldikleri zaman fazla oksijene maruz kaldıkları için dayanamayıp ölmüşler.

Kitabın Fiyatı Ne Kadar ?

Şuan yapılan araştırmalar neticesinde kitabın güncel fiyatı ₺20 ile ₺30 arasında değişmektedir.

Kitabın Türü Nedir ?

Işın Çağı Çocukları kitabı bir çocuk kitabıdır. Öğretmenlerin çocuklarımıza önerdiği bir kitaptır. Konu olarak bilim kurgu içeriği yer almaktadır.

Kitap Görseli

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.