Sol Ayağım Kitap Özeti (Christy Brown)

29.08.2022
3.195
Sol Ayağım Kitap Özeti (Christy Brown)

Christy Brown’un kendi otobiyografisini yazdığı Sol Ayağım adlı kitabın özetini sitemize ekledik. Sol Ayağım kitabının kısa özetini ve uzun özetini sitemize ekledik. Ayrıca kitabın özetinin sesli anlatımı ile birlikte öğrencilerimiz kolay bir şekilde özeti dinleyebilmektedir. Kitap hem bir roman hem de otobiyografi kategorisinde değerlendirilmektedir. Kesinlikle okumasını tavsiye ettiğimiz kaliteli kitaplardan biridir. Aşağıdan Sol Ayağım kitabına ait özete ulaşabilirsiniz. Ayrıca sesli özeti de dinleyebilirsiniz.

Kitabın Adı : Sol Ayağım

Kitabın Yazarı : Christy Brown

Sayfa Sayısı : 128

Yayın Tarihi : 25.08.2017

Kitap Özetini Sesli Dinle

Kitap Özeti

Doğuştan beyin felci ile dünyaya gelen ve sadece sol ayak parmaklarını kullanabilen İrlandalı yazar, ressam ve şair Christy Brown’un ailesiyle birlikte verdiği olağanüstü mücadeleyi konu alan bir otobiyografi romanıdır. Roman toplamda 16 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde yazar Christy Brown’un hayatından macera ve kesitler anlatılmaktadır.

Christy Brown beyin felci ile doğduğundan dolayı doktorların zihinsel özürlü olduğu ve fazla yaşamayacağını söylemişlerdir. Fakat annesi doktorlar ile aynı görüşte değildir. Christy Brown’un farklı bir çocuk olduğunu düşünmektedir. Annesi doktorların olumsuz söylemlerine rağmen umudunu kaybetmeden oğlu için her şeyi yapmaktadır. Annesinin onun için mücadele ettiğinin farkında olan Christy Brown bir süre vücudunu hareket ettiremeden sadece çevresini gözlemleyerek hayatına devam etmektedir.

Bir gün ablası ev ödevini tebeşir ile yaparken Christy Brown sol ayağı ile tebeşiri alarak bir şeyler çizmeye başlar. Bu durumu gören annesi ve aile fertleri şok olurlar. Bu olaydan sonra annesinin Christy Brown için umudu daha da çok artar. Annesi Christy Brown’a harfleri öğretmeye karar verir. Christy Brown sadece sol ayağını kullanabilmektedir. Christy Brown sol ayağı ile birlikte ilk olarak A harfini yazar. Daha sonra annesinin yardımı ile birlikte Christy Brown sol ayağını kullanarak tüm alfabeyi öğrenir. Christy Brown çok zeki biridir. Sadece bununla yetinmek istemez. Kelimeleri de öğrenmek istemektedir. Christy Brown artık kelimeleri de öğrenmiştir. Annesini yanına çağıran Christy Brown’un ilk yazdığı kelime ise ANNE olmuştur.

Christy Brown artık hayatını tamamen sol ayağıyla sürdürmektedir. Christy Brown’un bağımlısı olduğu bir oyuncağı vardır. Aslında o oyuncak bebek arabasıdır. O araba sayesinde kardeşleri ile birlikte her yere gidebilmektedir. Onu hayata bağlayan en önemli şey adını Hanry koyduğu bebek arabasıdır. Fakat bir gün eski olan bebek arabası kırılır. Kırıldıktan sonra bebek arabası kullanılamayacak hale gelir. Bunu gören Christy Brown’un hayatı başına yıkılmıştır. Oldukça üzülmüştür. Çünkü artık kardeşleri onu almadan dışarı çıkıyorlardır. Sadece kardeşlerini camdan izleyebilmektedir. Bu duruma çok üzülen annesi Christy Brown’a yeni bir bebek arabası alır. Ama artık hayat eskisi gibi değildir. Çünkü Brown artık büyümektedir. Kendisine aynada bakan Christy Brown kendisini hiç beğenmemiştir. Yeni arabası olmasına rağmen dışarı çıkmak istememektedir. Christy Brown tamamen eve kapanmıştır.

Yeni yıl gelmiştir. Yeni yıl hediyesi olarak tüm çocuklara hediyeler alınmıştır. Christy’e oyuncak asker alınmıştır. Fakat Christy Brown’un gözü oyuncak askerde değildir. Kardeşine alınan boya kalemlerine gözü takılmaktadır. Christy Brown bir gün yalnız başına boya kalemlerini alarak boya yapmaya çalışmaktadır. Bu durumu gören annesi Christy’e yardım ederek boyama yapmasını sağlar. Bu olaydan sonra Christy Brown oldukça sevinmiş ve hayata adeta geri dönmüştür. Resim çizmek Christy Brown’un adeta en büyük arzusu haline gelmiştir.

Fakat Christy Brown’un yaşı ilerledikçe artık bu arzusu da zamanla azalmaktadır. İyice içine kapanır. İlerleyen zamanlarda Christy Brown’un önüne tedavi olabilme imkanı çıkmıştır. Christy Brown bir doktorun yardımıyla fizik tedaviye başlamıştır. Fakat fizik tedavi süreci içerisinde doktor Christy Brown’dan zor bir istekte bulunur. Doktor Christy Brown’dan sol ayağını kullanmasını bırakmasını ister. Christy Brown tedavisi için bunu kabul eder. Tedavi devam ederken doktorlar çok zorlanmaktadır. Çünkü ev tedavi süreci için oldukça küçüktür. Bu sırada annesi oldukça zor bir şekilde biriktirdiği para ile arka bahçeye Christy Brown’a bir ev inşa eder. Artık Christy Brown arka bahçede yer alan evde rahat bir şekilde tedavi olabilmektedir.

Christy Brown tedavi süreci devam ederken farklı arayışlara girer. Bir gün abisi ev ödevini yaparken yazmanın çok zor olduğunu görür. Aklına bir fikir gelir. O söyleyecek kardeşi ise onun söylediklerini yazacaktır. Bu olayın akabinde Christy Brown bir kitap yazmaya karar verir. Hemen doktoru ile görüşür. Doktoru bu sefer Christy Brown’a kitap yazmayı öğretir. Bunun üzerine Christy Brown kendi otobiyografisini yazmaya başlar.

Doktorun yardımı ile birlikte Christy Brown kitabının ilk iki bölümü olan A harfi ve Anne’yi tamamlamıştır. Doktor sadece bununla yetinmeyerek bir yardım gecesi düzenler. Yardım gecesinde Christy Brown ve ailesi en önde yer alır. Doktor sahneye çıkarak kitabın ilk iki bölümünü okur. Doktor bu ilk iki bölümü okuduktan sonra herkes çok duygulanır. Tüm katılımcılar ayakta alkışlar. Küçükken doktorların zihinsel özürlü olduğunu söylediği ve yaşamaz dediği Christy Brown artık bir ressam ve yazardır.

Kitabın Fiyatı Ne Kadar ?

Şuan yapılan araştırmalar neticesinde kitabın güncel fiyatı ₺30 ile ₺40 arasında değişmektedir.

Kitaba Ait Kısa Bilgiler

Sol Ayağım (İngilizce: My Left Foot), beyin felci geçiren İrlandalı yazar, ressam ve şair Christy Brown’un 1954’te kaleme aldığı otobiyografisidir. Christy Brown daha sonradan Mary Carr ile 1972 de evlenmiştir. Kitap, Daniel Day Levis’in baş rolünü oynadığı ve performansıyla Oscar Ödülü kazandığı filme konu olmuştur.

Kitap Görseli

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.