Barry Mazur Chern Madalyası ile Ödüllendirildi

17.08.2022
2.964
Barry Mazur Chern Madalyası ile Ödüllendirildi

Harvard Gerhard Gade Üniversitesi Profesörü Barry Mazur, Helsinki’de gerçekleşen Uluslararası Matematikçiler Kongresinde Chern Madalyası ile ödüllendirildi.

Barry Mazur’un araştırma alanları arasında sayılar teorisi ve cebirsel geometri yer almaktadır. Mazur’un bu alanlarda yapmış olduğu katkılar ona geometride Veblen Ödülü, sayılar teorisinde Cole ve Chauvenet Ödülü kazandırdı. Ayrıca Amerikan Matematik Derneği tarafından birçok araştırmaya sağlamış olduğu katkılardan dolayı Steele Ödülüne layık görüldü. 2013 yılında zamanın başbakanı Barack Obama tarafından ise 2011 Ulusal Bilim Madalyalarından biri ile de ödüllendirildi.

Kısacası Profesör Barry Mazur birçok alanda Matematik branşına ait çok ciddi çalışmalar yürütmüştür. Sayılar teorisi, Cebir ve Geometri alanlarında ağırlıklı olarak çalışmıştır. Öğretim görevlisi olduğu süre içerisinde Mazur 4 adet kitap çıkartmıştır. Kitaplarında birçok teorem ve ispatı bulunmaktadır. Kitap isimleri ;

  • Asal Sayılar ve Riemann Hipotezi
  • John Tate’nin Toplu Eserleri
  • Hayali Sayılar
  • Eliptik Eğrilerinin Aritmetik Modülleri

olarak yayınlanmıştır. 19 Aralık 1937 yılında doğan Barry Mazur şuan 85 yaşındadır. Kariyerine ve bilimsel çalışmalarına ise Harvard Gerhard Gade Üniversitesinde devam etmektedir.

Chern Madalyası Hakkında

Chern Madalyası, her dört yılda bir “matematikte yaşam boyu üstün başarı” gösteren kişilere verilmektedir. Chern Madalyası bundan önce Louis Nirenberg, Phillip Griffiths ve Masaki Kashiwara’ya verilmiştir.

Kaynak :
Barry Mazur has been awarded the Chern Medal
Barry Mazur Awarded 2022 Chern Medal

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.